111. Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych, Christine Negroni

 




Co tak naprawdę gwarantuje nam bezpieczeństwo na pokładzie?

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków lotniczych znanych z pierwszych stron gazet?

Ile zachodu kosztuje ludzkość stworzenie statystycznie najbezpieczniejszej formy transportu, jaką jest lot samolotem?

Christine Negroni przybliża świat lotnictwa i wyjaśnia zagadki związane z lataniem i wypadkami lotniczymi. Ze szczegółami opisuje najsłynniejsze katastrofy z przeszłości, ale też incydenty, w których w ostatniej chwili udało się uratować setki ludzkich istnień. Te historie uświadamiają, jak niewiele trzeba, by narazić życie wszystkich osób na pokładzie.

Autorka opowiada o wpływie warunków panujących w kokpicie i przedziale pasażerskim na reakcje pilotów i innych osób na pokładzie. Często nie dostrzegamy, jak bardzo „czynnik ludzki” wpływa na katastrofy, a także jak wielu tragedii udało się uniknąć dzięki przytomności pilotów i pracowników kontroli lotów.

Większość wypadków lotniczych to zdaniem autorki odmiany ograniczonej liczby scenariuszy: problemów z komunikacją, przesadnego zaufanie do technologii lub niezrozumienia jej, błędów w projektowaniu samolotów i silników, a także błędów popełnianych przez załogi, operatorów i mechaników.

***

Czy oglądaliście kiedyś program Katastrofy  w przestworzach? Ja robiłam to nieraz i po każdym obejrzanym odcinku czułam, że mam coraz większą wiedzę na temat katastrof lotniczych. Nie ukrywam, że ta tematyka bardzo mnie ciekawi, więc byłam bardzo zadowolona, gdy dowiedziałam się, że na poslkim rynku ukaże się książka Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych autorstwa Christine Negroni. 
Gdy tylko dostałam swój egzemplarz książki, z ogromną przyjemnością zabrałam się za jej czytanie. I okazało się, że ogromnie się myliłam. O katastrofach lotniczych mam tylko znikomą wiedzę, ale autorka pozwoliła mi ja nieco poszerzyć. Podeszła ona do tematu w zupełnie inny, ale równie interesujący sposób, jak twórcy programu Katastrofy w przestworzach. Cały reportaż został podzielony na 5 części: Tajemnica, Spisek, Omylność, Człowieczeństwo oraz Odporność. 
Styl pisania autorki jest tak przyjemny, a temat, który posusza w swojej książce na tyle ciekawy, że udało mi się ją przeczytać w naprawdę krótkim czasie. 
Myślę, że należy docenić pracę, jaką włożyła w napisanie reportażu autorka. W swojej książce próbuje ona wyjaśnić dlaczego doszło do najbardziej znanych katastrof w przestworzach. Często bazuje ona na skrywanych przed opinią publiczną danych i najbardziej prawdopodobnych scenariuszach. Niestety, okazuje się, że do katastrof najczęściej przyczynia się człowiek. 
Nie chcę zbytnio spoilerować tego, co znajduje się w książce, ale serdecznie zachęcam Was do jej zakupu. Zwłaszcza, jeśli interesuje Was to, jak wygląda praca pilota oraz co dzieje się w kokpicie. Ja jednak jestem pewna, że po tej lekturze nieprędko wsiądę do samolotu :).
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muza💖


Moja ocena: 9/10
Wydawnictwo: Muza
Kategoria: reportaż
Tytuł oryginału: Crash Detectives. Investigating Mysterious Disasters
Data wydania: 2021-09-29
Liczba stron: 320

Komentarze

Popularne posty